12-18 Mayıs Hemşireler Haftası – Bilge Hastanesi
hemşeriler haftası

12 Mayıs 1974 tarihinden bu yana kutlanan Hemşireler Günü tarihi bir anlama sahiptir. Çünkü 12 Mayıs modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günüdür.

Uluslararası Hemşireler Günü olarak ilan edilen bu tarihte, 14 Mart Tıp Günü’nde olduğu gibi her yıl farklı bir tema ile etkinlikler düzenlenmektedir. Örneğin 2015 yılı için Uluslararası Hemşireler Birliği tarafından belirlenen tema “hemşireler değişim için bir güç; etkin bakım ve etkin maliyet” olarak belirlenmiştir. Bu tema ile birlikte hemşire açığı ve işgücü yetersizliği, sağlık hizmeti maliyetlerinin artması, bu gibi durumların hem hastalar hem de hemşireler üzerindeki etkisi gibi sorunlara dikkat çekilmiştir.

Hemşireler Günü ile bu alanda yaşanan sorunlara çözümler aranmakta ve hemşirelik mesleğinin önemi ortaya koyulmaktadır. Hemşirelik mesleğinde dil, din ve ırk ayrımı gözetilmeden herkes için sağlık ilkesi benimsenmiştir. Hemşireler birey, aile ya da toplum fark etmeksizin sağlık hizmeti sunma konusunda en etkin role sahiptir.

Hemşireler haftası süresince; sağlıkta kalitenin artan önemi, ulusal ve uluslararası alanda rekabetin artması, çalışan ve hasta memnuniyetinin olmazsa olmaz hale gelmesi, sağlık sektöründe meydana gelen değişim, nitelikli işgücü konusunda hemşirelik eğitiminin lisans düzeyinde verilmesi gibi konular üzerinde durulur.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * marked with

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTürkçe