Obezite Tedavisi – Bilge Hastanesi

Obezite Tedavisi Nedir?

obezite tedavisiObezite tedavisi nedir yönündeki sorular, özellikle de son zamanlarda artış göstermektedir. Boy ve kiloya bağlı vücut yağı ölçüsünün, yani vücut kitle indeksinin 30 ve üzeri değerlerde olması, obezite olarak tanımlanmaktadır. Yani böyle bir vücuda sahip olan birey, vücudundaki yoğun yağ birikimi ile yaşıyor demektir. Bu da çeşitli kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, karaciğer hastalığı, uyku apnesi ve daha birçok rahatsızlığın temel unsurudur. Ancak unutmayın ki; obezite de iyileştirilebilir bir sağlık sorunudur. Obezite tedavisi kapsamında yeterli uzman desteğini alarak, siz de bu sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

mide balonuMide Balonu Nedir?
Mide balonu, bir tür silikondur. Yani silikon malzemeden yapılan bu balon, mideye yerleştirildikten sonra hava veya ısı ile 400 – 700 cc hacme kadar şişirilir. Biz bunu “geçici bir kilo verme yöntemi” olarak tanımlıyoruz. Zira diyet ve egzersiz ile kilo veremeyip aynı zamanda ameliyat olmak istemeyen veya ameliyat riski bulunanlar, bu yöntemi kullanmaktadır. Ancak mide ülseri, geniş mide fıtığı ve gebelik gibi durumlarda, bu yöntem uygulanmaz. Ayrıca sağlık durumu elverişli olan kişilere uygulanan mide balonunun ise 6 ay veya 1 yıllık sürenin ardından çıkarılması gerekmektedir. Bu tedavi yönteminin de kendi komplikasyonları mevcuttur. Bunlar; mide bulantısı, ağrı, ülser, mide kanaması, mide delinmesi ve bağırsak tıkanıklığıdır. Bu komplikasyonlar, çok nadiren de olsa tedavi sırasında meydana gelebilmektedir.

Elbette ki mide balonu ne işe yarar diye merak ediyorsunuzdur. Mide balonu silikonu sayesinde porsiyon boyutunuzu küçültecek ve yeme sıklığınızı ise azaltmayı başarabileceksiniz. Bu sayede, daha az oranda yemek yeseniz bile daha uzun sürede tok kalacaksınız. Ayrıca yemek aralarında atıştırma alışkanlığınızın da en az seviyeye ineceğini söyleyebiliriz. Elbette ki tüm bunlar sayesinde, kilo vermeye de başlayacaksınız.

Mide balonu tedavisi dahilinde yapılan 6 ay ile 1 yıllık gözlemlemelerde, metabolik sendrom, şeker hastalığı, gut hastalığı ve kolesterol-trigliserid yüksekliği gibi rahatsızlıklarda önemli ölçüde iyileşme sonuçları alınmıştır.

Mide Botoksu Nedir?

mide botoksuObezite tedavisi için kullanılan bir diğer etkili yöntem de mide botoksudur. Tipik bir ofis ziyareti tedavisi olan mide botoksu, 15 ile 30 dakika kadar sürmektedir. Bu tedavi yönteminde, kişinin mide kasları ameliyat yoluyla gevşetilir. Ameliyat sırasında ise botulinum toksin tip A adındaki madde, mide kaslarına enjekte edilir. Mide kaslarının geçici olarak gevşemesine ve küçülmesine neden olan bu madde, kişinin yemek kapasitesinin azalmasına katkı sağlar. Elbette ki bu da kilo kaybına yardımcı olur.

Mide botoksu tedavisinin tek başına asla etkili olmayan bir yöntem olduğunu da bilmenizi isteriz. Yani bu yöntemden asıl etkiyi alabilmek için diyet ve egzersiz gibi rutinlerle birlikte gerçekleştirilmesi gerekir. Öte yandan, mide botoksu tedavisinin bazı yan etkilerinin olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Yani bu da yöntemin herkes tarafından uygun olmadığının bir işaretidir.

Mide botoksu yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mide ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Yutma güçlüğü
 • Hazımsızlık
 • Baş ağrısı
 • Kas zayıflığı

Bu yan etkiler genel itibariyle hafiftir ve kısa süre içerisinde de tamamen geçer. Ancak bazı durumlarda, bu yan etkilerin daha ciddi seviyelere ulaşabileceğini de belirtmek isteriz. Yani bu süreçte, ilgili uzmanın söylem ve önerilerinin dışına asla çıkmamanız gerektiğini de özellikle vurgulamış olalım.

Mide botoksunun aşırı kilolu veya obez olan yetişkinlerde kullanıldığını söylemiştik. Ancak bu yöntem öyle herkes için uygun değildir. Mide botoksunun önerilmediği kişileri ve durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hamile olan veya bebek emziren kadınlar
 • Kalp rahatsızlığı bulunan hastalar
 • Yutma güçlüğü çekenler
 • Botulinum toksini ve benzeri şeylere alerjisi olanlar
 • Mide ülseri veya mide kanaması gibi sorunları olanlar

Genelde yetişkinlere uygulanan mide botoksu tedavisi, bazı durumlarda çocuklara da uygulanmaktadır. Ancak bu tedaviyi çocuklara uygulamak, her zaman sınırlara tabi tutulmuştur. Zira botulinum toksini etkileri ve güvenilirliği konusunda yeterli bilgi mevcut değildir. Bu yöntem, çocuklar için uygulanacaksa, bunun mutlaka bir uzman onayından geçmesi gerekmektedir. Yine ilgili sürecin de sadece o uzman tarafından yönetilmesi gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı, etkili bir kilo verme yöntemidir. Bu yöntem, vücut kitle indeksi %40’ın üzerinde olan hastalara uygulanır. Ayrıca %30 vücut kitle indeksine sahip olup da diyabet, hipertansiyon ve astım olan kişilere de uygulanabilir. Bu cerrahi yöntem, günümüzde diyet yapıp da istediği sonucu alamayan hastalar tarafından tercih edilmektedir. Uzman cerrahlar tarafından yapılması gereken bu tedavi yönteminin arından kontroller de yine rutin olarak devam etmelidir.

Mide ameliyatına girecek olan kişinin ameliyat öncesinde bazı test ve aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Doktor, bu kontroller sırasında hastanın mide küçültme ameliyatına her bir bakımdan hazır olup olmadığını tespit eder. Kişinin kiloya bağlı rahatsızlıkları ise bu ameliyat sonrasında ortadan kalkacaktır.

Mide küçültme ameliyatları, laparoskopik yöntemler ile gerçekleşmektedir. Ameliyat esnasında, hastanın karın bölgesinde milimetrik boyutta delikler açılır. Bu tedavi yöntemi için uygun olan hastalar, doğru tekniklerin de kullanılmasıyla birlikte ağrı ve sızıyı sadece minimal düzeylerde hissetmektedir. Yine ameliyat sonrası izler de ortalama olarak birkaç ay içinde kaybolmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı üç farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Tüp Mide Ameliyatı

Bu, günümüzde en çok tercih edilen mide ameliyatı yöntemidir. Tüp mide ameliyatında, midenin %80’i çıkarılır. Mide, ameliyat sonrasında uzun ince bir tüp şeklini alır. Bu yöntem sonrasında ağrı ve sızıyı da en az seviyede hissedersiniz. Yine hastanın iyileşme süreci de oldukça hızlı gerçekleşir. Bu yöntemle birlikte midenin büyük bir bölümü alınır ve geri dönüşü olmayan kalıcı bir tedavi yöntemi gerçekleştirilmiş olunur.

Mide Kelepçesi Ameliyatı

Mide kelepçesi ameliyatı ile birlikte, hastanın tokluk hissine daha çabuk ulaşması sağlanır. Ameliyat esnasında silikon bir bant takılır ve bu sayede de mide iki bölüme ayrılır. Bu ameliyat da yine hastalara kalıcı çözümler sağlar.

Gastric Bypass Ameliyatı

Bu ameliyatta ise midenin küçük bir bölümü ince bağırsağa bağlanır. Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen gastric bypass ameliyatında, midenin herhangi bir bölümü dışarıya çıkarılmamaktadır. Sadece, midenin bir bölümü burada kullanım dışı bırakılır.

Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Obezite problemi, bazı önemli hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Obezitenin neden olduğu en önemli ve dikkat edilmesi gereken hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bazı kanser türleri
 • Tip 2 diyabet
 • Depresyon
 • Yüksek tansiyon
 • Kan yağları ve kolesterol yüksekliği
 • Karaciğer yağlanması
 • Erkek çocuklarda penisin gömük olması
 • Yine erkek çocuklarda görülen hormonal bozukluklar
 • Aşırı tüylenme problemi
 • Damar sertliği ve benzeri kalp damar hastalıkları
 • Kadınlarda yumurtalık kistleri ve buna bağlı olarak görülen adet problemleri
 • Uyku apnesi
 • Felç riski
 • İnsülin direnci
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Yeme ve içme bozuklukları
 • Kaaygı bozukluğu
tr_TRTürkçe