5 Mayıs Dünya Ebeler Günü – Bilge Hastanesi
ebeler günü

5 Mayıs dünya ebeler günü, ebeler kadınların gebelik, doğum, lohusalık dönemlerinde ve yeni doğanların sağlığında temel bakım veren sağlık çalışanlarıdır. Mesleki becerilerini en iyi düzeyde kazanmış bir ebe, üreme sağlığı hizmetlerinde, antenatal bakımda, doğumda, postnatal bakımda önemli roller üstlenir.

Ebe tarafından takipli gebelik geçiren kadınlarda erken doğumlar %24 azalmaktadır, bebek ölümleri %16 düşüş göstermektedir. Uluslararası Ebeler Konfederasyonu 1992 yılından itibaren 5 Mayıs’ı ebelik mesleğinin küresel tanınırlığı ve değerini arttırmaya yönelik program ve etkinliklerin meydana getirildiği gün olarak belirlemiştir.

Ebeler antenatal bakımda önemli rol oynarken doğum öncesi sağlığın korunmasını, patolojik durumların erken saptanmasını ve acil hizmetlerin olmadığı bölgelerde ilk yardımın koordine edilmesini sağlar. Aile planlaması hizmetlerinde ve meme-serviks kanseri taramalarında aktif rol alırlar. Bazı ülkelerde gerekli eğitimin verildiği durumlarda temel acil doğum uygulamalarını yürütürler, Birleşmiş Milletler Nüfus fonunun belirlediği Temel Başlangıç Hizmet Paketi (The Minimum Initial Service Package -MISP) dahilinde insani krizlerde sağlık hizmetlerinde görev alırlar.

Bilge Hastanesi olarak, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutluyoruz. Ebeler, gebelikten doğuma ve lohusalığa kadar her aşamada önemli bir rol oynarlar ve sağlık hizmetlerindeki değerli katkıları için minnettarız. Onların mesleki becerileri ve özverili çalışmaları, toplum sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Bugün, ebelerin değerini ve önemini bir kez daha vurgulayarak, onların mesleki gelişimine ve toplum sağlığına olan katkılarına dikkat çekiyoruz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * marked with

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTürkçe