Psikoteknik – Bilge Hastanesi
psikoteknik

psikoteknikPsikoteknik Nedir?

Psikoteknik, psikoloji alanında değerlendirilen bir ifadedir. Bu kapsamda, bireylerin psikolojik durumları ölçülür ve buna bağlı olarak da çalışma şartları geliştirilir. Kişinin o konuya ne kadar uyum sağlayacağı ve ne kadar dayanıklılık gösterebileceği ise bu çalışmalar kapsamında belirlenir. Bu sayede de kişilerin o konuda kusurlu olup olmadığı belirlenir. Aynı zamanda kişilerin ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklı olup olmadıklarını belirleyen bilim dalı da psikotekniktir.

Psikotekniğin kullanım alanı ise sürücü adayları dahilinde gerçekleştirlen işlemlerdir. Ehliyet almak isteyen kişiler, bu süreçte fiziksel ve ruhsal bazı testlerden geçerler. Böylece o kişilerin trafiğe çıkıp çıkmama durumuna ilişkin raporlar hazırlanmış olur.

Psikoteknik belgesi, ticari araç sürücüleri tarafından mutlaka alınmalıdır. Zaten bu uygulama ile de sürücülerin trafiğe çıktığı andan itibarenki durumları ölçülür. Ölçülen bu durumlar neticesinde de o kişinin trafiğe çıkmasının uygun olup olmadığına karar verilir.

Psikoteknik Testi Neleri Ölçer?
Yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika kadar süren psikoteknik dersi, psikolog eşliğinde gerçekleşmektedir. Ayrıca bu test esnasında Sağlık Bakanlığı tarafından kabul gören cihazların kullanılması gerekir. Ticari araç sürücülerinin girmesi gereken bu testte, şu özelliklerin ölçümü yapılır;

 • Görsel algı
 • Bellek
 • El ve ayak koordinasyonu
 • Psikomotor becerileri
 • Refleks
 • Dikkat
 • Çevresel görüş

Tüm bu testleri başarıyla geçen adaylar, psikolog e-imza onayı almaya da hak kazanırlar. Psikolog onayının ardından psikiyatrist onayının da alınmasından sonra, adayların psikoteknik belgeleri e-devlet sistemlerinde görünecektir. Psikiyatri onayı alabilmek için de e-imza yetkisi olan bir psikiyatriste gitmeniz yeterli olacaktır. Psikiyatrist onayını da aldıktan sonra almaya hak kazandığınız psikoteknik belgenizi 5 yıl süreyle kullanabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?
SRC belgesi ile alınan psikoteknik belgesi, ticari araç kullanan kişilerin alması gereken bir belgedir. Eşya taşıma ve yolcu taşıma araçlarını kullanan kişiler, 2918 sayılı karayolları taşıma yönetmeliğine göre yeterlilik sınavından geçerek bu belgeyi almalıdır. Birtakım testlerden başarıyla geçen kişiler ise bu raporu almaya hak kazanırlar. Bu rapor aynı zamanda kişinin stresli süreç deneyimlerine hazır olduğuna dair de bir kanıt niteliği taşımaktadır.

Psikoteknik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Psikoteknik belgesi almak isteyen birinin önelikle bir sürücü belgesinin olması gerekir. Ticari araç kullanmak isteyen sürücülerin almak zorunda olduğu psikoteknik belgesi için istenen evraklar şunlardır;

 • Ehliyet fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Psikoteknik Belgesini Almak Kimlere Zorunludur.
Psikoteknik belgesi almak tüm sürücülere zorunlu değildir. Bu belgeyi sadece ticari araç sürücülerinin alması gerekir. Psikoteknik belgesini alma zorunluluğu bulunan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Taksi sürücüleri
 • Kamyon sürücüleri
 • Tır sürücüleri
 • Öğrenci servisi taşıyan sürücüler
 • Büyük otobüs sürücüleri
 • Personel taşımacılığı yapan servis sürücüleri
 • Minibüs ve dolmuş gibi toplu taşıma aracı kullanan sürücüler
 • Her türlü ticari aracı kullanmakla yükümlü olan sürücüler

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?
Psikoteknik belgesi, ilgili özel kurumlardan ücret dahilinde alınabilmektedir. Bu belgeyi aynı zamanda sürücü kurslarından da alabilirsiniz. Tabii bunun için öncelikle ilgili yerler tarafından başlatılan derslere katılım sağlamanız gerekecektir. Ancak bu sayede psikoteknik belgenizi almaya hak kazanabilirsiniz. Dersler esnasında, adayların bu kapsamdaki yeterlilik seviyelerinin de ölçümü sağlanır. Testlerden başarıyla geçebilmeniz durumunda ise psikoteknik belgesini almaya hak kazanırsınız.

Psikoteknik Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Psikoteknik belgesi, kısa süre içerisinde alınabilmektedir. Tabii bunun için sürücünün de dersleri alma ve testlerden geçme süresinin önemi büyüktür. Psikoteknik belgesi ortalama olarak 1 ile 3 hafta içerisinde alınabilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * marked with

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTürkçe