Psikoloji Nedir? – Bilge Hastanesi
Psikoloji

PsikolojiPsikoloji Nedir?

Psikoloji, insan zihnini inceleyen bir bilim dalıdır. Doğa bilimlerini de içine alan psikoloji, aynı zamanda bir sosyal bilimdir. Psikolojinin incelenmesi ise organizmaların direkt olarak gözlemlenebilen davranışlarının incelenmesidir. Hatta psikoloji bilimi sayesinde insanların yanı sıra hayvanların davranışlarının incelenmesi de sağlanabilir. Psikoloji aynı zamanda içsel olduğu kadar, kişiler arası iletişimi de incelemektedir. Grup içi davranışlar ve gruplar arası ilişkiler, psikoloji ile incelenebilir.

Psikolojinin Dalları Nelerdir?

Psikoloji, aynı zamanda farklı dallara ayrılan bir kavramdır. Psikolojiye ait dalları şu şekilde sıralayabiliriz;

İnsan Psikolojisi

Bu psikoloji dalı, insanların davranışlarını, zihinsel süreçlerini ve tüm bunların altında yatan sebepleri en detaylı şekilde araştırmaktadır. Her insanın çevresinde birtakım olaylar gerçekleşir ve o da bu olaylara tepki verir. Aynı zamanda kişinin davranışları ile zihinsel durumu arasında her daim bir bağ bulunur. Mesela davranış bozukluğu olan bir birey ile sağlıklı bir bireyin vermiş olduğu tepkiler asla aynı değildir. İşte bu kapsamda davranış bozukluğu olan bireyler, insan psikolojisi dalı sayesinde çözümleme alabilmektedir.

Karşılaştırmalı Psikoloji

Bu alanda, böceklerden primatlara kadar çok geniş bir yelpazenin izlenmesi sağlanmaktadır. Yani burada, hayvanlara ait zihinsel ve davranışsal süreçler inceleniyor.

Kişilik Psikolojisi

İnsanlar arası etkileşimlerde, bu etkileşimin neticesinde meydana gelen bazı durumlar olabilir. Yani kişiler, bir başkasıyla kurduğu iletişim ve etkilerden sonra davranış, düşünce ve duygu bakımından kalıcı davranışlar edinebilirler. Bu psikoloji dalı ise tüm bunları inceler ve çözümlemeler sağlar.

Kantitatif Psikoloji

Bu psikoloji dalı ise davranışsal verilerin alınması ve incelenmesini sağlar. Bu sayede bir istatistiksel veri oluşturarak, kalıcı çözümleri de beraberinde getirir.

Psikometrik Psikolloji

Burada da insan zekası, psikolojik özellikler, kişilik, davranışlar ve benzeri şeylerin toplamı alınarak analizler yapılır. Bu analizlere bağlı olarak da uzmanların test işlemleri gerçekleştirilmesi sağlanır. İşte tüm bunların neticesinde de kişinin olumlu çözümlemeler almasına katı sağlanmış olur.

Psikolojinin Uygulama Alanları

Psikolojininin de kendine özgü birçok uygulama alanı mevcuttur. İnsanları ve hayvanları inceleyen bu bilim dalı, tam olarak şu alanlar dahilinde uygulanabilmektedir;

Spor Psikolojisi

Bu alanda, sporcuların odaklanma başta olmak üzere spor ortamı davranışları ve motivasyonları da incelenmektedir.

Çevre Psikolojisi

İnsanların fiziksel çevresi ile girdiği ikili iletişimler ve bu iletişimlerin getirmiş olduğu sonuçlar incelenir.

Eğitim Psikolojisi

Burada ise öğrenci ve öğretmen ilişkisinin düzenlenmesi hedeflenir. Bunun için birbirinden etkili eğitim teknikleri geliştirilir. Yapılan önemli çalışmalar neticesinde de öğrencilerin değerlendirilmesi sağlanır.

Trafik Psikolojisi

Bu psikoloji uygulama alanında da trafik ve yol güvenliğinin sağlanması hedeflenir. Bunun için sürücü ve sürücü adaylarının yeteneklerinin test edilmesi sağlanır ve kişiler trafik içerisindeki tutum ile davranışları incelenir.

Endüstri/Örgüt Psikolojisi

İş yerindeki çalışanların moral ve motivasyonlarının da elbette ki iyileştirilmesi gerekir. İşte bunu sağlamak adına incelemeler yapan uygulama modeli ise endüstri ve örgüt psikolojisidir. Burada, çalışanların psikolojik analizleri yapılır ve onlar için en iyi yöntemlerin uygulanması sağlanır.

Sağlık Psikolojisi

İnsanların hastalıklarla mücadele etmesi durumunu ise sağlık psikolojisi uygulamaları inceler. Bu kapsamda yapılan araştırma, gözlem ve buna bağlı yürütülen tedavi yöntemleri sayesinde hastaların iyileşme düzeylerine de olumlu gelişmeler yaşanır.

Adli Psikoloji

Mahkeme süreçlerinde uzmanlığı olan kişiler, artık hakim yardımcısı olarak görev alırlar. Bu alandaki kişilerin de konuya uygun yerlerde görev alması sağlanır. İşte tüm bu süreçler dahilinde ise adli psikoloji o kişilere yardım eder.

Danışmanlık Psikolojisi

Burada, insanların kendilerine yetebilme durumlarına katkı sağlanır. Genel olarak insanların iç sorunlarıyla ilgilenilir ve çözümler üretilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * marked with

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTürkçe