Beyin Ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) – Bilge Hastanesi
beyin ve sinir cerrahisi (Nöroşirürji)

Brain and Nerve Surgery (Neurosurgery)Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Nedir?

Nöroşirürji, halk arasında beyin ve sinir cerrahisi olarak bilinir. Bu bilim dalının ilgilendiği alanlar da yine beyin ve sinir hastalıklarıdır. Beyin ve omurilik dokusunda yer alan, bu dokulara baskı yapan tümörlerin tedavisinde bu konunun uzmanları görev alır. Nöroşirürji uzmanları aynı zamanda bel ve boyun fıtıkları, kafa, omurilik travmaları, beyin damarı tıkanıklıkları, anevrizma ve beyin kanaması gibi hastalıkların da takip ve tedavisini sağlar.

Nöroşirürji uzmanlarına aynı zamanda nöroşirürjiyen de denmektedir.

Günümüz teknolojisinin gelişmesi sayesinde, cerrahi teknikler de buna bağlı olarak gelişmiştir. Tabii bu gelişmelerden nöroşirürji ana bilim dalı da olumlu anlamda etkilenmiştir. Bu bölümde, mikrocerrahi tekniği başta olmak üzere pek çok cerrahi teknik kullanılmaktadır.

Beyin Ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Nelerdir?

Nöroşirürji ana bilim dalında beyin, sinir ve omurgayı ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavileri sağlanır. Beyin ve sinir cerrahisi olarak tanımlanan nöroşirürji hastalıklarını daha detaylı olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

İnme:

Bu rahatsızlık, iskemik ve hemorajik olmak üzere 2 farklı türde meydana gelir. Rahatsızlık sırasında beyne giden damarlar tıkanır. Beyin de bu durumda beslenemez ve oksijensiz kalır. Tabiki bu durum, beynin hasar almasına ve hatta kişinin hayatını kaybetmesine bile sebebiyet verebilir. İnmeye sebep olan rahatsızlıklar arasında yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet, obezite ve sigara kullanımı yer almaktadır.

Anevrizma:

Anevrizmalar, beyin damarlarının baloncuk şeklinde genişlemesidir. Genişlemeye bağlı incelen damar duvarından ani kanamalar gerçekleşir. Kişi tam da bu durumda aniden kötüleşir ve hatta ölümle sonuçlanacak şekilde hastalanabilir. Anevrizmalara bağlı olarak beyin kanaması riski meydana gelir. Genetik yatkınlık, sigara kullanımı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet ve stres anevrizma riskini arttırır.

Beyin Tümörleri:

Bu sorun, beyindeki hücre yapılarının kontrolsüz şekilde çoğalması durumunda meydana gelmektedir. Aynı zamanda vücudun farklı bir yerinde var olan tümörlerin beyne sıçramasıyla da beyin tümörü oluşabilir. Takip ve tedavi gerektirir.

Beyin Kanaması:

Beyin zarı veya beyin dokusu içerisine farklı sebeplerden dolayı kan sızması durumuna beyin kanaması denir. Bu rahatsızlık, ilk olarak baş ağrısı şikayetleriyle başlar. Tehlikeli boyutu bakımından

değerlendirecek olursak, beyin kanamasının kişinin hayatını kaybetmesine bile sebep olacağını söyleyebiliriz. Mevcut kanama durumu beyin dokusunda oluşmuşsa, bu intraserebral kanama olarak adlandırılır. Kafatasının herhangi bir kısmında oluşan kanamalara ise intrakraniyal kanama denir. Beyin kanaması esnasında sızan kanlar, doku tahribatına yol açar. Bu durumda da dilin peltekleşmesi, görme, denge ve bilinç kaybı, yutkunma güçlüğü, uyuşukluk, güçsüzlük, bulantı ve kusma gibi semptomlar meydana gelir. Beyin kanamasına sebep olabilecek durumlar arasında ilk başta yüksek tansiyon, sonrasında ise anevrizma, beyin tümörü, travma ve uyuşturucu kullanımı gibi etkenler sıralanabilir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

 • Beyin ve omurilik tümörleri
 • Beyin Damr Anevrizmaları
 • Arteriovenöz Malformasyon
 • Kavernom
 • Beyin kanamaları
 • Kafa ve omurga travmaları
 • Arnold-Chiari Sendromu (beyincik sarkması)
 • Bel fıtığı
 • Boyun fıtığı
 • Omurilik darlığı (dar kanal)
 • Spondilolistezis (bel kayması)
 • Skolyoz
 • Hidrosefali
 • Tethered cord sendromu (gergin omurga)
 • Omurilik kapanma defektleri (meningosel, myelomeningosel)

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * marked with

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTürkçe