Beslenme Ve Diyetetik – Bilge Hastanesi
Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyetetik Nedir?

Önemli bir bilim dalı olan Beslenme ve Diyetetik beslenme uzmanları tarafından besin ve beslenme bilgisinin sağlığı geliştirmek, hastalıkları önlemek veya en aza indirmek için kullandıkları bilim dalıdır.

Beslenme ve Diyetetik bilim dalı sağlık ve hastalıkta diyetin uygulanması, besinlerin hazırlanması ve besin alımı üzerinde bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

Bu bölümün uzmanları beslenmenin vücuttaki metabolik ve fizyolojik rollerini araştırır, ayrıca Beslenme ve Diyetetik dalında ise beslenme konulu hastalıkların ve bunların tedavilerinin önlenmesi amacıyla çalışmalar yürütülür.

Beslenme ve Diyetetik programının amacı nedir?

Beslenme ve Diyetetik bölümü beslenme ile ilgili her alanda ülkenin beslenme düzeninin geliştirilmesi için çözüm yollarının aranması ,önerilmesi ve uygulanması. Ülkenin besin ve beslenme plan, politikalarının saptanması ve yönlendirilmesi, besin analizleri ,değişik yaş gruplarının besin gereksinimlerinin belirlenmesi, hastalıklara özgü diyetlerin düzenlenmesi ve uygulanması ,toplu beslenme hizmeti verilen kuruluşlarda yemek servisinin yönetimi ve organizasyonu gibi çeşitli alanlarda uygulama ve araştırma yürüten bir bölüm olarak faaliyetlerini yürütmeyi amaçlamaktadır.

Yaşam boyu bireyin ve toplumun sağlığının korunması iyileştirilmesi geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik bireyin ve toplumun yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayan uluslararası mesleki standartlar çerçevesinde belirlenen niteliklere uygun evrensel değerler ışığında bilimsel ve etik değerlere sahip Beslenme ve Diyetetik bilimindeki gelişmeleri takip eden araştıran ve uygulayan Diyetisyen yetiştirmektir.

Beslenme ve Diyet uzmanı çalışma alanları nelerdir?

Beslenme ve Diyet uzmanları çağımızın en büyük sorunlarından biri olan obeziteye karşı mücadele vermektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde bireyin daha sağlıklı beslenmesi hedeflenmektedir .Alanında uzman olan diyetisyenler kamu ve özel  sağlık sektörleri dahilinde faaliyet göstererek insanlara diyet ve sağlıklı beslenme konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * marked with

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTürkçe